تولیدکنندگان پلاتین
فراوانی

پلاتین یک فلز بسیار کمیاب است، که در غلظت تنها 0.005 پی پی ام در پوسته زمین وجود دارد و گاهی اوقات آن را با نقره اشتباه می گیرند. پلاتین اغلب از نظر شیمیایی بیشتر به صورت خالص، به عنوان پلاتین بومی (native platinum)، و به صورت آلیاژی با سایر فلزات گروه پلاتین و آهن یافت می شود. اغلب پلاتین بومی در رسوبات ثانویه در آبرفت ها یافت می شود. رسوبات آبرفتی در استان Choco کلمبیا هنوز منبعی برای فلزات گروه پلاتین هستند. یکی دیگر از ذخایر بزرگ آبرفتی در کوه های اورال روسیه است که هنوز هم از آن پلاتین استخراج می شود.
علاوه بر پلاتین خالص، در پسماندهای استخراج نیکل و مس، فلزات گروه پلاتین به صورت سولفید ((PtS، تلورید PtBiTe))، آنتیمونید (PtSb) و  آرسنید مانند(PtAs2)   می باشند. آرسنید پلاتین، اسپریلیت (PtAs2)، منبع اصلی پلاتین مرتبط با معادن نیکل در انتاریو کانادا است. کوپریت کانی سولفیدی کمیاب حاوی پلاتین همراه با پالادیوم و نیکل است (Pt,Pd,Ni)S. این کانی در سال 1865 در مجموعه Merensky Reef در Bushveld-Gauteng، واقع در آفریقای جنوبی یافت می شود و به دنبال آن پلاتین استخراج پلاتین از آن معدن در سال 1906 شروع می شود. نامگذاری این منطقه به احترام زمینشناسی با همین نام، هانس مرنسکی، بود که اولین بار حضور پلاتین در این منطقه را تشخیص داد. اهمیت این معدن از آن جهت است که معدن مرنسکی در حال حاضر این معدن 75% از پلاتین شناخته شده جهان را در خود جا داده است. معادن بزرگ مس-نیکل در نزدیکی Norilsk در روسیه، وSudbury Basin  در کانادا، دو تامین کننده بزرگ دیگر پلاتین هستند. معادن کوچکتر را نیز می توان در ایالات متحده یافت، برای مثال در رشته کوه آبساروکا در مونتانا. همچنین در شهر پلاتینوم واقع در آلاسکا، حدود 17000 کیلوگرم (550000 اونس) بین سالهای 1927 و 1975 استخراج شد و در سال 1990 فعالیت این معدن متوقف شد. 
در سال 2010، آفریقای جنوبی با سهم تقریباً 77 درصدی بزرگترین تولیدکننده پلاتین بود و پس از آن روسیه با 13 درصد قرار گرفت. تولید جهانی در سال 2010 در حدود 192000 کیلوگرم (423000 پوند) بود.
نکته جالب توجه آن است که پلاتین به مقدار زیاد در ماه و در شهاب سنگ ها وجود دارد. به همین ترتیب، پلاتین در مکان‌های برخورد شهاب سنگ به مقدار بیشتری یافت می‌شود و می‌توان آن را به صورت اقتصادی استخراج کرد. حوضه Sudburyکانادا یکی از این نمونه هاست.
مرجع: برگرفته از صفحه ویکی پدیا Platinum - Wikipedia

برچسب ها